Test: filtračně-ventilační jednotka CleanAir AerGO

02.03.2022

Navazujeme na již vydaný článek o ochranném štítu CleanAIR Unimask, který jsme publikovali před nedávnem. Natolik jsme s maskou byli spokojení, že přidáváme i náš pohled na filtračně-ventilační jednotku, která k masce neoddělitelně patří. V těchto pár řádcích, bychom Vám chtěli napsat, jak se nám s filtračně-ventilační jednotkou pracuje, jestli nám vyhovuje, nebo ne. Řeč je o produktu Jablonecké společnosti Malina-Safety: CleanAIR AerGo. Tak pojďme na to. 


CleanAir AerGO
CleanAir AerGO


Filtračně-ventilační jednotka slouží hlavně k ochraně našeho zdraví, a pokud investujete peníze do takového produktu, tak se nedíváte jen na funkčnost, ale taky na pohodlí a vizuální dojem.

Když nám pánové z MALINA-Safety dodali k testování zmíněný produkt, byli jsme jednoduše nadšení a první dojem byl zkrátka skvělý. Jednoduchý, ale funkční design při prvním pohledu odkazoval na kvalitní zpracování různých detailů. Pás k filtrační jednotce působí masivně, ale zároveň nasazení kolem pasu nebude nic složitého a bude pevně držet. Na start/stop a ovládání průtoku vzduchů stačí jedno tlačítko, které je dostatečně velké, abyste mohli jednotku ovládat klidně v rukavicích. Vše je jednoduché a ovládání si osvojíte během několika málo minut. 

CleanAir AerGO x Unimask
CleanAir AerGO x Unimask


Umístění a výměna filtrů je snadná a rychlá záležitost. Celý filtrový díl vytočíme přes závit a můžeme provést výměnu. Z vrchní strany jsou filtry kryté takzvaným lapačem jisker, který zabraňuje možnému propálení zranitelnějších částí filtru. Na horní části jednotky, vedle hlavního spínače, můžeme vidět displej sloužící k vizuální kontrole aktuálního nastavení jednotky. Můžeme si nastavit 4 stupně průtoku vzduchu, podle toho, jak to komu vyhovuje nebo v jakých podmínkách zrovna pracuje. Vidíme také aktuální stav baterie a zanesení filtru. Vychytávkou je včasné upozornění na nízký stav baterie, kdy je upozornění nejen vizuální a zvukové, ale také pomocí vibrací, takže jej zaregistrujete i v hlučném prostředí, když se na jednotku zrovna nedíváte. 

Seznámení s jednotkou bylo snadné a rychlé, teď už jen zbývalo vyzkoušet jednotku v praxi během každodenní práce.

Filtraci jsme snadno nasadili kolem pasu, připojení vzduchové hadice chce trošku cviku, ale jedná se o jednoduchý nacvakávací systém. Při použití v kombinaci s ochranným štítem Unimask bylo nastavování  proudění vzduchu velice příjemné, u samotné masky máte ještě možnost si konkrétně vyladit směr proudění vzduchu. U svářečské kukly RangeMAX, se kterou jsme jednotku také testovali, jsme jen přepojili hadici a vše zabralo velice krátký čas. U svářečské kukly je jen třeba být připraven na to, že proudění vzduchu nemusí být každému úplně příjemné na oči. To se ale u každého modelu liší a novinky od CleanAir již nabízejí pokročilejší nastavení proudění vzduchu.

CleanAir AerGO
CleanAir AerGO


O nasazené masce a jednotce na těle ani nevíte a pokud člověk nesedí na židli s opěrkou, která může vadit, tak jsme žádné zásadní omezení v pohybu při práci nepocítili.

Podstatné je si uvědomit, že občasný malý nekomfort při pohybu je mnohonásobně vykoupen ochranou dýchacích cest. Běžné respirátory můžou dávat pocit, že si plíce chráníte, ale sami víte jak to je. K tomu ochranné brýle, které se po chvíli začnou mlžit. A tak skončí respirátor někde v rohu dílny. Když máte masku nebo kuklu s ventilací, CleanAir AerGO vám fouká vzduch dovnitř, přímo před obličej, takže pořád vdechujete čistý vzduch. Při výdechu se filtrovaný vzduch tlačí ven, takže při dalším nadechnutí máte v zóně obličeje opět čistý vzduch. Výhoda je, že proud vzduchu navíc sebere i případnou vlhkost a nikde se nic nemlží, a ještě k tomu vás při teplých dnech vzduch i ochladí. V kombinaci se štítem UniMask máte chráněný celý obličej, takže nemusíte řešit respirátor ani brýle a po chvíli si ani neuvědomujete, že masku máte. Ochrana dýchání je navíc při použití filtrační-ventilace mnohonásobně vyšší než u respirátoru. Řečí norem se jedná o nejvyšší možnou ochranu TH3/NPF500, jste tedy chráněni až do 500 násobku maximální škodlivé koncentrace.

CleanAir AerGO x AerTEC RangeMAX
CleanAir AerGO x AerTEC RangeMAX

Když skončíte práci, svařování, broušení nebo pájení, což jsou u nás v dílně nejběžnější činnosti, čeká vás jedno velké překvapení. Ten obrovský rozdíl v kvalitě vzduchu po sundání masky. Najednou si člověk uvědomí co normálně dýchá za vzduch, cítíte ten prach s "vůní" brusných kotoučů a broušeného kovu, ten štiplavý pocit v nose, když vám zavane pod nos dým z tavící se pájky, a nebo při svařování ten jemný kouř ze špatně odmaštěného materiálu, jehož nepříjemný pach všichni známe.

Pokud si sečtete, co se na dílně používá a co se při tom uvolňuje do vzduchu, tak je to opravdu "dobrý" koktejl. Fosfor, síra, mangan, chrom, to je jen pár prvků a částic, které vdechujete, pokud nemáte dostatečně kvalitní ochranu dýchacích cest. A přitom stačí dnes tak málo.

Filtračně ventilační jednotka CleanAir AerGO je prostě dříč z kvalitních materiálu, za který vám vaše tělo poděkuje.


CleanAir AerGO x AerTEC RangeMAX
CleanAir AerGO x AerTEC RangeMAX


Pokud vás zajímají přesné parametry, mrkněte na: www.clean-air.cz/cs/system-osobni-ochrany-dychacich-cest/cleanair-aergo/

V případě dotazu se na nás neváhejte obrátit na info@weldcrew.cz

Děkujeme společnosti MALINA - Safety za možnost spolupráce při testování.

Text: WELDCREW | REPETE  Foto: MALINA - Safety