Test: Ochranný štít CleanAIR Unimask

28.09.2021

Uvažujete o masce, která vám bude chránit obličej a dýchací cesty při práci v dílně? 


 My jednu takovou aktuálně zkoušíme a rádi bychom vám předali námi získané poznatky a zkušenosti.

Proč vůbec používat masku? Velké množství nečistot, které v dílně poletuje vzduchem není nijak zdraví prospěšné, spíše naopak. Je jedno zdali už se jedná o broušení kovů, svařování, pájení nebo další činnosti, je dobré se zamyslet nad krátkodobými i dlouhodobými následky dýchání znečištěného vzduchu okolo vás. I malá jiskřička z broušení není v oku příjemná, o to více množství drobných částic kovů v plicích a dalších orgánech.

Protože v dílně trávíme denně několik hodin, rozhodli jsme se vyzkoušet prostředky sloužící k ochraně zdraví, především ochranu dýchání a zraku.

Když jsme hledali vhodný výrobek pro naše účely, narazili jsme, kromě zahraničních výrobců, také na českou společnost Malina - Safety, která na trh dodává produkty značky CleanAIR. Když jsme na webu firmy zjistili, že své výrobky nejen kompletně vyrábí v České Republice, ale také je na severu Čech od základu vyvíjejí bylo rozhodnuto, a na testování jsme vzali dvojici produktů CleanAIR UniMask a CleanAIR AerGO.
Když začneme maskou CleanAIR UniMask, tak po vyjmutí z krabice vypadá parádně. Není divu, že v roce 2020 obdržela ocenění Red Dot za design.

Produkt je tvořen plastovým rámem, který působí robustním dojmem a při manipulaci se nijak nekroutí. Do rámu je pak usazeno čirý zorník s nejvyšší optickou kvalitou třídy 1 dle normy EN166. K produktu lze kromě čirého hledí dokoupit další varianty tmavosti nebo barvy.

Strana rámu přiléhající k obličeji je polstrována obličejovým těsněním, které bylo u našeho kusu tvořeno šedým materiálem mesh. Lze ale opět objednat alternativní těsnění z neoprenu, které se hodí do prašnějšího prostředí a nabízí se hned v několika barvách.

Maska vypadá naživo opravdu dobře a použité materiály i jejich slícování působí kvalitním dojmem. Líbí se nám také, že zorníky, nebo těsnění lze jednoduše vyjmout a vyčistit nebo koupit nové.

Maska působí na první pohled drobně, až si člověk říká, jestli se mu tam vleze vůbec hlava? Po nasazení na obličej ale obavy opadly, maska sedí skvěle, bez ohledu na velikost obličeje. Člověku, který celoobličejky nepoužívá, chvílí trvá se s maskou sžít, ale doba to je velice krátká. Měkké polstrování po obvodu působí velice příjemně a pohodlně. Zorník se dá při opotřebování jednoduše vyměnit, nám ale už pár měsíců drží původní a pořád je hezky čistý, bez větších škrábanců. Nově by měl být navíc nabízen také válcový zorník s možností nalepení ochranných fólií.

U uzavřených masek je často nepříjemné když se potí hlava. Tady je cirkulace vzduchu vyřešená a problém s pocením nebo mlžením skla jsme neměli. Proudění čistého vzduchu jsme si navíc mohli jednoduše nastavit, buď přímo před pusu, nebo aby vzduch foukal do zorníku.

Kdo používá ochranné masky s filtrační jednotkou tak ví, že vháněný vzduch do masky vysušuje oči. To je problém, který zůstal i u téhle masky, byť je zde možnost nastavit vzduchové kanály tak, aby vzduch nefoukal přímo do očí.

Vzduchová hadice se připojuje na masku z levé strany, což je pro nás, jako praváky, trošku nezvyk, ale ok, stejně si filtraci s maskou spojíte většinou předtím, než si ji nasadíte na hlavu.

Malé mínus bychom dali vzduchové hadici, která by mohla být menší, eventuálně jinak řešená, i když chápeme nutnost vhánět do masky potřebné množství vzduchu a tím držet potřebný průměr hadice.

UniMask jsme používali s filtrační jednotkou CleanAIR AerGO, která se svou jednoduchostí dobrou ergonomií s UniMask skvěle doplňuje a oba produkty tvoří společně logický celek.

Podrobný test filtračně-ventilační jednotky vám nabídneme zanedlouho.

Byli jsme až překvapeni, jak málo nás maska při práci jakýmkoli způsobem omezovala. Díky velkému, panoramatickému zorníku, jsme měli stále plný výhled a subtilní konstrukce masky nedávala pocit, že máme něco na hlavě. Na hadici vedoucí k filtračně-ventilační jednotce si musíte zvyknout, ale bez ní to zkrátka nejde. Na co si ale rychle zvyknete je čistý vzduch a ochrana obličeje, díky které se můžete přiblížit velice blízko třeba při práci na detailech.

Používali jsme masku při pájení Chrom-molybdenových rámu kol REPETE a obecně jsme byli s maskou v kombinaci s filtračně-ventilační jednotkou více než spokojeni. Ochrana dýchání při svařování a dalších kovoobráběcích činnostech je postupující trend, který se podle nás časem stane standardem. Každopádně kdo jednou práci s ventilovanou kuklou nebo štítem zkusí, už těžko se bude vracet k té obyčejné bez přívodu vzduchu.


Pokud vás zajímají přesné parametry, mrkněte na  https://www.clean-air.cz/cs/hlavove-dily/ochranne-prilby/unimask/ nebo https://www.clean-air.cz/cs/system-osobni-ochrany-dychacich-cest/cleanair-aergo/

V případě dotazu se na nás neváhejte obrátit na info@weldcrew.cz


Děkujeme společnosti MALINA - Safety za možnost spolupráce při testování.

Text: WELDCREW | REPETE       Foto: Pepa Dvořáček | MALINA - Safety