Petr Vaněk | Sector 66

11.08.2020
Jsi vnímán jako český Mad Max. Ztotožňuješ se s tím?

To mi lichotí, ale určitě ne. Jsem kluk který jen našel vášeň ve starém šrotu a vymakal to. V poslední době jsem si trochu pokazil život stavbou aut. Je to velmi drahá a náročná disciplína a pokud o tom nic nevíš, tak jako já ze začátku... no tak to jde samo, protože jsi trochu jako čmelák, který neví že to podle fyziky nejde, to jeho létání. Nějak se to moje snažení časem propojilo s tím postapokalyptickým světem a teď mne tu máte tak jak tu před vámi stojím.

Umění a řemeslo. Jak tyto dvě odvětví vnímáš?

To je dost zapeklitá otázka. Když jsi génius, můžeš dělat umění i bez nějakých dovedností. Prostě to cítíš, tak to smotáš drátem nebo použiješ montážní pěnu a kudlu a to dílo bude na lidi neuvěřitelně fungovat. Myslím ale, že by to k sobě mělo patřit a umělec by měl být dobrý řemeslník.


Weldcrew je určeno především pro začínající svářeče. Vzpomeneš si na svou první zkušenost?

To už je let. Vím, že to bylo nějaké laškovné pomrkávání na podomácku motané trafo, které jsme měli v té době v dílně. Výsledky byly dost hrozné. Pak následovalo MMA Elektrokov, pak MAG Einhell, kde jsem poznal krásu CO2. Svářečka to byla děsivá. Tři minuty svářet a sedm čekat až vychladne.

Co tě baví na svařování a z čeho máš naopak respekt?

Baví mne objevovat nové materiály a možnosti - titan TIGem, bronz MAGem. Baví mne víc a víc si s tím hrát, kladu nesmyslně naddimenzované sváry jen proto, že se mi líbí, jak s tím ostatním materiálem pracuji.

Respekt mám před dynamicky namáhanými nosnými konstrukcemi.

Občas mám taky respekt před svařenci kolegů, kdo svařuje, tak tuhle pracovní deformaci jistě zná. Třeba když vidíš housenku od elektrody položenou do koutu jen na jednu stranu.


Jak dlouho ti trvalo naučit se základní postupy?

Ještě pořád se to učím, nesu si s sebou dost chyb ze začátku a ty se těžko odnaučují. Ten úplný základ tak těžký není. Dá se to naučit za měsíc.

Slyšeli jsme že jsi dostal nabídku Netflixu, to mohlo by hodně zajímavé! Můžeš nám k tomu prozradit víc?

Ano dostal, šlo o stavbu aut do jednoho seriálu. V produkci se ale něco zvrtlo, nebo se změnil koncept a já už jim do toho nepasoval. Někdy se prostě nezadaří. Ale i tak, víme o sobě.


Co dalšího tě čeká? Na co se těšíš?

Tohle kdybych věděl, tak si na tom postavím živnost. Já ale doufám, že to bude stejně dobré možná ještě lepší, než jak je to teď. Mám v plánu pár dalších soch s trochu jiným konceptem a asi dvě vozítka která bych rád postavil. No a taky bych chtěl konečně expandovat do nových prostorů, už dlouho jsem si totiž nekoupil novou svářečku, nemám je už kam dávat.