Test : Optrel Swiss Air PAPR

24.06.2021


Švýcarský výrobce Optrel nedávno představil univerzální filtrační systém Swiss Air PAPR. Ve spolupráci s firmou MALINA - Safety, která je autorizovaným dodavatelem této značky pro ČR, máme možnost tuhle jednotku pořádně prověřit. Ochrana zdraví při svařování je velmi důležitá, proto sledujeme aktuality v této oblasti a rádi bychom vám předali získané poznatky.


Jedná se o kompletní systém pro filtraci vzduchu vhodný pro svářeče a další strojírenské profese. Hlavní součástí systému Swiss Air je filtrační jednotka, která zajišťuje kontinuální přísun filtrovaného vzduchu do polomasky. Tento obličejový díl mohou svářeči používat samostatně nebo se svou oblíbenou helmou či kuklou. Systém je vhodný pro svařování, broušení, plazmové řezání nebo kovoobrábění.Nízkoprofilová jednotka o hmotnosti pouze 0,5 kg se nosí jako batoh s ergonomickými ramenními popruhy, které lze nastavit individuálně. Ovládací prvky, indikátory zanesení filtru a stav baterie jsou na přední straně popruhu. Uživatel tak má možnost i během provozu snadno regulovat průtok a taky vizuálně kontrolovat aktuální stav jednotky. Baterie poskytuje až 14 hodinový provoz. Systém je vybaven účinným částicovým filtrem HEPA s účinností 99,8%. Před filtrem je navíc vložen lapač jisker, který chrání jednotku proti vzplanutí.Filtrační jednotku používáme při svařování metodou TIG. Pro společnost REPETE svařujeme Chrom-molybdenové rámy kol, kde je kladen velký důraz na všechny procesy při výrobě. Bez dostatečného komfortu a pohodlí, by splnění vysokých požadavků bylo náročné. Veškeré používané vybavení má svůj podíl na výsledném produktu, ať se jedná o svařovací zdroj, nářadí, kuklu nebo právě filtrační jednotku. A protože nechceme stát na místě, zkoušíme a posouváme dál.


Z našich poznatků, které jsme získali při používání filtrační jednotky Swiss Air PAPR vybíráme plusy a mínusy. Sami si následně můžete udělat názor.

+ filtrace vzduchu a pocit čistého nádechu

+ snadná ovladatelnost a nastavení, ovládaní je umístněné vepředu. Je flexibilní - možnost přesunutí na vhodnější místo. 

+ při vyšších teplotách okolí příjemně ochlazuje

+ proudění vzduchu konstantní a snadno regulovatelné

+ opakované upozornění na docházející baterii/zanesený filtr.

+ neomezuje při klasických úkonech

+ nízká hmotnost jednotky

+ individuální nastavování popruhů

+ intuitivní nasazení obličejové polomasky

+ univerzální pro různé kukly/masky

+ atraktivní design


- Riziko poškození při svařování metodou MIG/MAG . Celý systém musí být umístěn nad blůzou, kvůli filtru, není tím pádem chráněn vůči odlétávajícím kuličkám.

- Při špatném dotažení na obličej, při pohybech hlavou, fouká do očí. Silné dotažení není pohodlné.

- Přístup k filtru je složitější, hrozí poškození otevíraní/zavíraní krytu filtru. Opatrně!

- Hlavní vypínač systému je vzadu na filtrační jednotce.

- V kombinaci s kuklou typu panoramaxx, brání polorouška plnému dosednutí kukly na obličej.

- Řešení dosednutí polomasky na obličej, konkrétně na nos není ideální, chybí flexibilnější prvek pro individuální nastavení.Pohled na cenu jednotky necháme na Vás. Pro někoho se může zdát vysoká, vůči ceně zdraví je ale téměř nulová.  

Děkujeme společnosti MALINA - Safety za možnost spolupráce při testování.

Text: WELDCREW | REPETE     Foto: Pepa Dvořáček