Jaký je rozdíl mezi základním a evropským kurzem svařování?

10.11.2023

Rozdíl mezi základním a mezinárodním kurzem svářeče může být významný, zejména pokud se jedná o úroveň uznání kvalifikace ve světě práce a průmyslu. Zde jsou některé klíčové body, které by mohly pomoci pochopit rozdíly pro začátečníky, nadšence či amatéry:

Základní kurz svářeče:

  1. Platí pouze v České republice: kurzy jsou zaměřeny na splnění a dodržení místních normativů a předpisů. 

  2. Základní dovednosti: Tyto kurzy poskytují základní výcvik, dovednosti a znalosti (technologie a BOZP) potřebné pro svařování. Jsou vhodné pro začátečníky a pro ty, kteří si přejí získat základní povědomí o svářečských postupech. Základní kurz neplatí v ČR pro namáhané konstrukce s požadovanou vyšší únosností a životností.

  3. Omezená mezinárodní uznatelnost: Základní kurzy nejsou uznávané na mezinárodní úrovni. Nejsou tedy dostatečné pro práci v zahraničí nebo v mezinárodních společnostech.

Mezinárodní kurz svářeče:

  1. Uznání na mezinárodní úrovni: Mezinárodní kurzy, jsou postavené na mezinárodních normách (např. EN ISO 9606), které jsou uznávané v průmyslových odvětvích po celém světě. Členské země najdete na stránkách European Welding Federation - EWF

  2. Technologie a materiály: Tyto kurzy mohou zahrnovat specifické techniky svařování a práci s různými materiály. Jsou vhodné pro ty, kteří plánují pracovat na náročnějších projektech.

  3. Rozsáhlejší dovednosti a testování: Mezinárodní kurzy vyžadují rozsáhlejší dovednosti a průběžné testování, aby zajistily vyšší standardy kvalifikace.

Pro začátečníky a nadšence může být základní kurz ideální volbou pro získání základních dovedností. Pokud však existuje zájem o budoucí práci v mezinárodním prostředí nebo na náročnějších projektech, je zapotřebí mezinárodní kurz. Je vždy dobré konzultovat s odborníky, aby bylo zajištěno vhodné rozhodnutí s ohledem na požadavky, které jsou kladeny na svářeče.