Chci svařovat! Co musím udělat, abych získal oficiální papíry?

11.03.2021

Svařuješ si doma v garáži a chtěl bys svařovat i na zakázku? Nebo sis zkoušel svařování ve škole, ale chtěl by ses o něm dozvědět víc a pak se jím i třebas živit? Není nic jednoduššího než jít si za svým snem a začít svařovat. Informovaní zákazníci a výrobní firmy ale po tobě nejspíš budou chtít důkaz, že svařovat umíš, respektive, že máš oprávnění na svařování. Jak a kde tyhle papíry získat? A jaký typ oprávnění si vybrat?

Pokud se rozhodneš pro oficiální papíry, tak není nic jednoduššího než kontaktovat nejbližší svářečkou školu. Zkus pohledat na internetu, kde se nachází nejbližší svářečská škola ve tvém okolí.

Pokud hledáš pozici svářeče ve strojírenské firmě, zkus kontaktovat přímo danou firmu. V dnešní době, kdy je povolání svářeče na pracovním trhu velmi žádané, nabízejí některé firmy zájemcům o svařování zaučení a zkoušky přímo ve firemní svářečské škole.


Máš vybráno? Tak super!

Existují dva základní typy zkoušek: základní kurz a tzv. "evropa". Liší se v tom, že základní kurz se provádí podle české normy ČSN 05 0705, "evropa" se řídí evropskými normami, nejčastěji ČSN EN ISO 9606-1. Každá norma má jiné požadavky na počet zkoušených svarů a po skončení kurzu dostaneš i rozdílná oprávnění.

Základní kurz je již trochu za zenitem, protože větší strojírenské firmy by kvůli svým EN ISO certifikacím měly zaměstnávat svářeče pouze s evropskými zkouškami. Základní kurz ale bude bohatě stačit svářeči, který má vlastní dílničku a svařuje například branky k plotům. Ale! Projít si základním kurzem doporučuji pro všechny, kteří ještě nesvařovali, nebo jsou začátečníky. Trvá déle než kurz na evropské zkoušky a po jeho absolvování není problém si evropskou zkoušku dodělat. POZOR! I malí garážisté se mohou dostat k náročnější svářečské práci, je proto dobré si vždy ohlídat, co musím jako výrobce splnit (existuje mnoho různých výrobních norem). Je vždy lepší si zjistit informace dopředu než pak řešit průšvih za pochodu.


 Text : Eduwelda. Svářečská inženýrka IWE.  Insta : @eduwelda